Direktiva “Zoo” ima za cilj unapređenje zaštite i očuvanja divljih životinjskih vrsta jačanjem uloge zooloških vrtova (odnosno akvarijum) u očuvanju biološke raznovrsnosti. Najveći napori za očuvanje i održivost biodiverziteta treba da se usredotoče na mjere u divljini kroz direktive o pticama i staništima prije svega, uredbu o invazivnim stranim vrstama, zatim propise o trgovini divljim životinjama implementiranjem CITES-a, kao i EU strategiju biodiverziteta. Sve to pridonosi postizanju ciljeva Konvencije o biodiverzitetu i ostali međunarodnim ugovorima.

Međutim, zaštita divljih životinjskih vrsta izvan njihovog prirodnog staništa takođe je važna za očuvanje biodiverziteta. U tom kontekstu, EU je usvojila Direktivu 1999/22 / EZ 1999. Godine o kontroli divljih životinja u zoološkim vrtovima. Direktiva o zoo-ima ima za cilj ojačati ulogu zoološkog vrta u očuvanju bioraznovrsnosti. Poziva zemlje članice da usvoje mjere za izdavanje dozvola i pregled zooloških vrtova kako bi osigurale da zoološki vrtovi poštuju određene mjere očuvanja i zaštite, uključujući odgovarajući smještaj životinja.

Države članice su odgovorne za primjenu odredbi Direktive o zoološkim vrtovima i osiguravaju njihovo neophodno sprovođenje. Postoji vrlo ograničena uloga EU u sprovođenju jer Direktiva ne predviđa potrebu za odborom ili obavezama izvještavanja Komisije. Međutim, razvijeni su mnogi principi dobre prakse koji pomažu zoološkim vrtovima u povećanju svog doprinosa očuvanju bioraznovrsnosti.

(Visited 8 times, 1 visits today)