Radionica “Invazivne unesene vrste” temelji se na EU direktivi 1143/2014 o invazivnim unesenim vrstama (Invasive alien species IAS).

Invazivne unesene vrste (IAS) su organizmi koji se slučajno ili namjerno unose u prirodnu sredinu gdje se inače ne nalaze, s ozbiljnim negativnim posljedicama za novo okruženje. Oni predstavljaju glavnu prijetnju autohtonim vrstama u Evropi, svake godine nanose štetu vrijednu milijarde eura evropskoj ekonomiji. Budući da invazivne unesene vrste ne poštuju granice, akcija na evropskom nivou je djelotvornija od aktivnosti na nivou država članica.

Uredba (EU) 1143/2014 o invazivnim unesenim vrstama stupila je na snagu 1. januara 2015., ispunivši Akciju 16 cilja 5 Strategije EU 2020 za biodiverzitet. Ona predviđa niz mjera koje se sprovode među članicama EU u odnosu na invazivne unesene vrsta uključene u listu invazivnih
unesenih vrsta.

Predviđene su tri različite vrste mjera koje slijede međunarodno dogovoreni hijerarhijski pristup borbe protiv IAS-a:

Prevencija: niz propisanih mjera usmjerenih na sprečavanje unosa invazivnih vrsta, bilo namjerno ili nenamjerno.

Rano otkrivanje i brzo iskorjenjivanje (djelovanje): Države članice moraju uspostaviti sistem nadzora kako bi se blagovremeno otkrilo prisustvo IAS-a što je prije moguće i preduzeti brze mjere iskorjenjivanja radi spriječavanja njihovog prilagođavanja / odomaćivanja/.

Upravljanje: Neke IAS već su dobro adaptirane i odomaćene u nekim državama članicama i potrebna je djelotvorna koordinacija upravljanja kako se one ne bi širile dalje i kako bi se potencijalna šteta koju mogu izazvati svela na minimum.

(Visited 25 times, 1 visits today)